Sztuka Polska

Blog poswięcony sztuce polskiej

sobota, 31 grudnia 2011

Eugeniusz Mucha - www.culture.pl

Eugeniusz Mucha

Małgorzata Kitowska-Łysiak

Malarz, urodzony w 1927 w Niewonie na Rzeszowszczyźnie.

Studiował w krakowskiej ASP (1949-1955) pod kierunkiem artystów tak różnych, jak Adam Marczyński, Czesław Rzepiński, Wacław Taranczewski, Wojciech Weiss. Dyplom uzyskał w pracowni Tadeusza Łakomskiego.

W czasie studiów starał się wypełniać nakazy realizmu socjalistycznego. Po ukończeniu Akademii odrzucił zarówno balast socrealizmu, jak wyuczonych konwencji. Przez trzy lata w ogóle nie malował. Poszukiwał inspiracji w kulturze ludowej, chłopskiej. Zachwycony jej autentyzmem, świeżością, naiwnością, do dzisiaj pozostaje pod jej szczególnym wpływem. Stworzył jednak własną poetykę, na którą składa się zainteresowanie podstawowymi egzystencjalnymi problemami człowieka i prostota środków wyrazu. Trafnie specyfiki tej sztuki dotknęła Krystyna Czerni, pisząc, że Mucha jest "twórcą-gawędziarzem". Rzeczywiście, malarz bardziej opowiada, niż przedstawia to, co go fascynuje: narodziny, miłość, przemijanie, śmierć. Jednym z często podejmowanych przezeń świeckich tematów jest rodzina (Zakochany rybak, 1972; Spacer, 1985 i 1999), przy czym zdarza mu się wyraźnie akcentować opiekuńczą rolą nie tylko kobiety, ale również mężczyzny (kompozycja Ojciec z 1985 roku ukazuje mężczyznę karmiącego niemowlę). Szczególnie lubianą bohaterką obrazów jest matka (nierzadko własna) – zwyczajna wiejska kobieta, trzymająca na kolanach niemowlę, karmiąca lub tuląca do siebie gromadkę dzieci (Matka, 1960 i 1986), dzieląca chleb (Matka z chlebem, 1973). Ważnym tematem twórczości Muchy jest również praca na roli (Siewcy, 1986). Dzieła o tej tematyce łączą w sobie niekiedy elementy świeckie z religijnymi (chrystologicznymi - Siewca, 1995). Jak wiele innych wątków, motywy orki lub siewu malarz traktuje po swojemu - uczuciowo. Uwydatnieniu tego charakteru podporządkowane są malarskie środki ekspresji: uproszczony, wyrazisty modelunek brył i kładzenie agresywnie jaskrawego koloru z "barbarzyńską", pozornie "amatorską" prostotą. Zarówno czytelna autentyczność, jak emocjonalny charakter tej sztuki, zjednały artyście grono oddanych wielbicieli.

Kontrowersje budzi jednak traktowanie przezeń wspomnianych treści religijnych, przede wszystkim chrystologicznych (Ostatnia Wieczerza, 1973; Pocałunek Judasza, 1974 i 1986), często pasyjnych (Wielokrotne Ukrzyżowanie, 1984). Malując po wielekroć monumentalną figurę Zbawiciela, Mucha ukazuje go nierzadko w ziemskim, uzwyczajnionym kontekście (Renowator z odnowioną figurą Chrystusa, 1986). Syn Boży jest w tych ujęciach bardziej Człowiekiem niż Bogiem. Wydaje się, że malarz świadomie uczłowiecza religię, prawdy teologiczne, uniwersalne zbliża ku prawdom jednostkowego, codziennego bytu (Boże Narodzenie, 1972). Czas "boski" miesza się u niego z czasem "ludzkim". Jego sztuka o tematyce religijnej przez jednych uważana za "heretycką", przez innych ceniona za ikonograficzną inwencję, a zarazem odwagę świadczenia o własnym przeżyciu, bodaj najcelniej została zdiagnozowana przez Tadeusza Borutę, który napisał: "Mucha nie jest (...) heretykiem, jego ciągła interpretacja Pisma Świętego jest niesłychanie ortodoksyjna, ale jednocześnie prywatna".

Mucha uprawia również malarstwo monumentalne. Opracował bądź wykonał liczne polichromie kościołów, między innymi w Lublinie (z zespołem), Lutczy, Lublińcu Starym, Łętowni, Niewodnej, Oleszycach, Potoku Jaworowskim, Rzeszowie, Zapałowie.

W 2000 roku uhonorowano go Nagrodą im. Witolda Wojtkiewicza, przyznawaną przez krakowski okręg ZPAP. Z okazji wystawy, która miała wówczas miejsce w Galerii ZPAP Sukiennice, wydano katalog będący najobszerniejszą dotąd publikacją poświęconą twórczości laureata.

Autor: Małgorzata Kitowska-Łysiak, Katedra Teorii Sztuki i Historii Doktryn Artystycznych KUL, luty 2003
Eugeniusz Mucha - www.culture.pl

niedziela, 18 grudnia 2011

Wystawa "Jerzy Nowosielski – malarstwo" oraz wykład Kraystyny Czerni o życiu i twórczości artysty - Bwa Tarnów 2011


W tarnowskiej Galeri Miejskiej BWA Tarnów, mieszczącej się na pl. Dworcowym odbywa się obecnie unikatowa, pierwsza po śmierci autora, retrospektywna  wystawa malarstwa Jerzego Nowosielskiego. Wystawa prezentuje szeroki wybór prac począwszy od lat 50. do 90. Prace pochodzą ze zbiorów Fundacji Nowosielskich oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Wystawie towarzyszy wystawa wydawnictw związanych z twórczością Jerzego Nowosielskiego. 
W poniedziałek 28.11 o godzinie 19.00 odbył się wykład Krystyny Czerni o życiu i twórczości Jerzego Nowosielskiego oraz promocja książki p.t. "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego"Publikacja zawiera niepublikowane do tej pory fakty z życia Jerzego Nowosielskiego.










czwartek, 1 grudnia 2011

Wystawa malarstwa prof. Leszka Dutki - NCK Kraków 2011

8 listopada 2011 (wtorek) o godz. 18.00., bud. A Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie, odbył się wernisaż wystawy malarstwa prof. Leszka Dutki.


Od lewej: Eugeniusz Gerlach, prof. Leszek Dutka, Witold Urbanowicz

Na pierwszym planie: prof. Leszek Dutka
Od lewej stoją: Jerzy Wroński, Eugeniusz Gerlach, Eugeniusz Mucha, Witold Urbanowicz
Leszek Dutka urodził się w Jaworznie w 1921 roku (pow. Chrzanów, woj. Krakowskie). Od roku 1924 mieszkał w Zawierciu, tam ukończył gimnazjum i liceum oraz spędził lata wojny. W latach 1945-55 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach: malarstwa prof. Hanny Rudzkiej-Cybis, rysunku prof. Zbigniewa Pronaszki i malarstwa ściennego prof. Wacława Taranczewskiego. Równolegle studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie w 1952 roku uzyskał dyplom magistra nauk technicznych oraz inżyniera architektury i urbanistyki u prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego. W 1956 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego.W 1960 roku zajął się profesjonalnie ceramiką. Wykonywał ceramikę dekoracyjną oraz rzeźby ceramiczne, brał liczny udział w ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach ceramiki oraz organizował wystawy indywidualne. W latach 1975-87, w zabytkowym XVIII-wiecznym lamusie w Pisarach prowadził autorską Galerię Lamus, w której odbywały się wystawy, koncerty, wieczory autorskie, imprezy plenerowe, spotkania i happeningi. W latach 1987-89 brał aktywny udział w działaniach Krakowskiej Grupy Inicjatywnej Reaktywowania Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1992 roku zainicjował powołanie Klubu Malarzy ZPAP Okręgu Krakowskiego i przez 10 lat pełnił funkcję jego prezesa.
Leszek Dutka brał udział w 95 wystawach zbiorowych w kraju za granicą, zorganizował 35 wystaw indywidualnych. Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń (m.in. Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza).

Prace artysty znajdują się w zbiorach: 
Muzeum Narodowego w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Muzeum Polskiego w Chicago, Fundacji Signum w Poznaniu, Zjyad Raoof Kolekcji Miasta Myślenic, kolekcji Miasta Zawiercia, Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w prywatnych kolekcjach Christiana Stöhrmanna w Husum i Margot i Dietera Löchöffel w Norymberdze.

Wystawa czynna do 10 grudnia 2011
wstęp wolny
informacje: tel. 12 644 43 80, pok. 202, bud. A

czwartek, 13 października 2011

Pałac Sztuki w Krakowie - Gerlach Eugeniusz - Malarstwo - 2011

Dnia 7.10.2011 roku o godzinie 17.45 w Górnym Pałacu Sztuki Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie, przy placu Szczepańskim 4, rozpoczęła się wystawa malarstwa Eugeniusza Gerlacha - "Eugeniusz Gerlach - Malarstwo". Wystawa potrwa od 7.10. do 30.10.2011 roku.

Wernisaż rozpoczęły oficjalne przemowy członków zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie - prezesa TPSP Zbigniewa Kazimierza Witka, vice-prezesa TPSP Krzysztofa Pałeckiego i Jerzego Vetulaniego – członka zarządu TPSP, a także: dr Jerzego Huczkowskiego - zarząd Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich, Czesława Czaplińskiego - artysty fotografa z Nowego Jorku (USA) oraz dr Joanna Banek - zarząd Związku Polskich Artystów Plastyków (Okręg Krakowski). Następnie przemowę wygłosił sam autor - Eugeniusz Gerlach, dziękując wszystkim którzy przyczynili się do realizacji wystawy w Pałacu Sztuki oraz licznie zgromadzonej publiczności, która przybyła na wernisaż mimo deszczowej, jesiennej aury. W przemowie swej Eugenkiusz Gerlach w szczególny sposób wspominał pierwszy kontakt z gmachem Pałacu Sztuki w Krakowie, który miał miejsce w latach pięćdziesiątych.
Póżniej nastąpił poczęstunek symboliczną lampką wina i uczestnicy wernisażu przystąpili do kontemplacji dzieł, na które złożyło się ok. 100 prac malarskich Eugeniusza Gerlacha pochodzących z różnych okresów pięćdziesięcioletniej pracy twórczej autora, począwszy od lat 60-tych, czyli czasu spędzonego w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa profesora Wacława Taranczewskiego.




WYBRANE OBRAZY:




























sobota, 8 października 2011

Eugeniusz Gerlach - Wernisaż w Pałacu Sztuki w Krakowie 7.10.2011

Od lewej: Zbigniew Kazimierz Witek – prezes TPSP, Eugeniusz Gerlach, dr. Jerzy Huczkowski - zarząd SAP
Przemowa Eugeniusz Gerlacha na otwarciu jego wystawy "Eugeniusz Gerlach - Malarstwo" w Pałacu Sztuki - Towarzystwo Przyjaciół Sztuk ięknych - TPSP w Krakowie

Eugeniusz Gerlach - Wernisaż w Pałacu Sztuki w Krakowie 7.10.2011

Otwarcie wystawy "EUGENIUSZ GERLACH MALARSTWO" w Pałacu Sztuki w Krakowie.

Pałac Sztuki w Krakowie - Eugeniusz Gerlach - Malarstwo ( 7.10.2011)

Otwarcie wystawy "EUGENIUSZ GERLACH MALARSTWO" w Pałacu Sztuki w Krakowie.

Od lewej: Czesław Czapliński (art.fotograf - Nowy Jork), Joanna Banek (zarząd ZPAP w Krakowie), Zbigniew Kazimierz Witek – prezes TPSP, Eugeniusz Gerlach, dr. Jerzy Huczkowski (zarząd SAP), Krzysztof Pałecki (vice-prezes TPSP), Jerzy Vetulani (członek zarządu)
PAŁAC SZTUKI 2011 - Eugeniusz Gerlach MALARSTWO
(wybrane obrazy)





























LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...